Obec Boršice

Historie obce Boršice spadá až do 11. století. Až do roku 1850 spadala obec do správy nedalekého velehradského kláštera. V tomto období si Boršice prošly léty plenění, jak při tažení husitských vojsk, tak zejména po vpádu vojsk tureckých. Během tureckých válek byla obec několikrát vypálena, což se na dlouhou dobu podepsalo i na populaci obyvatelstva, které odcházelo ze svých zdevastovaných obydlí do vzdálenějších oblastí. Od roku 1850 byly Boršice politicky začleněny do okresu Uherské Hradiště, ve kterém jsou dodnes.
Obec leží západně od okresního města Uherské Hradiště v nadmořské výšce 221 m. n. m. Svou polohou a přírodními podmínkami jsou Boršice předurčeny pro pěstování vinné révy a výrobu vína. Každoročně se zde na Velikonoční neděli koná místními obyvateli i vinaři velmi oblíbená akce „Velikonoční výstava vín“, kde se vystavuje okolo tisíce kvalitních vzorků.
Taktéž lidové tradice jsou v obci Boršice po staletí dodržovány. Jako hlavní svátek v roce mohou být zmíněny Slovácké hody s právem a následnou hodovou zábavou, které můžete navštívit vždy třetí sobotu v říjnu.
Dominantou obce Boršice je barokní římskokatolický farní kostel sv. Václava z 16. století. K dalším pamětihodnostem patří socha svatého Antonína, která se nachází u kostela, a socha svatého Jana Nepomuckého na návsi obce. Za návštěvu také stojí vzpomínkové muzeum Stanislava Mikuly, vojáka, který bojoval v Africe za druhé světové války.
V Boršicích se vše netočí jen kolem vína, ale je zde i velké sportovní vyžití. V letních měsících se můžete zchladit v nedaleké přehradě Buchlovice – Smraďavka. Boršice leží na okraji přírodního parku Chřiby a je součástí Moravské vinařské a regionální Uherskohradišťské cyklostezky. Přímo v obci slouží ke sportu víceúčelové hřiště. V zimních měsících si můžete udělat výlet do lyžařských areálů Stupava a Břestek.
Společným znakem obce Boršice a jejího okolí je blízkost pásma Chřibů. Celá oblast je specifická souvislým pásem lesů, převážně bukových, a členitými pahorkatinami s romantickými skálami z pískovců. V lesích, které jsou přírodním parkem, je řada chráněných rostlin a živočichů. V blízkosti Boršic se nacházejí i přírodní rezervace, např. Holý kopec, řada přírodních památek, např. Barborka, a přírodní zajímavosti jako jsou Břestecká skála, Buchlov – kámen Ctiborův dub, Sekvojovec obrovský na Chabaních či Králův stůl. Oblast není bohatá jen na množství přírodních krás, ale pyšní se i řadou historických objektů a památek. Zde stojí za zmínku nejvyšší bod Chřibů Brdo, státní hrad Buchlov, státní zámek Buchlovice, Holý kopec, základy velkomoravského hradiště z 9. století Svatý Kliment či nově zrekonstruované lázně Smraďavka.

3 2 1

Adresa

VINAŘSKÝ PENZION
DVŮR POD STARÝMA HORAMA
Boršice 746
687 09 Boršice
KB: 162149721/0100
49.0529861N, 17.3612294E

Kontakt

+420 730 898 275 INFO@DVURPODSTARYMAHORAMA.CZ

Provozovatel

ZESS, a.s.
Boršice ev.č. 89
68709 Boršice
IČ: 155 47 906
Schránka: p7y93de

Jak se k nám dostanete

NA KONCI OBCE SMĚREM NA NEDAKONICE ODBOČÍTE DO LEVA A NÁSLEDNĚ OPĚT DOLEVA, KDE NA VÁS ČEKÁ AREÁL VINAŘSTVÍ S MOŽNOSTÍ PARKOVÁNÍ JAK PRO AUTA, TAK PRO KOLA

Další informace

- V CELÉM OBJEKTU JE WI-FI
Vyzkoušejte Sdílené ubytování v České republice.

Restaurace

PO:
16:00 - 21:30
ÚT:
16:00 - 21:30
ST:
16:00 - 21:30
ČT:
16:00 - 21:30
PÁ:
ZAVŘENO
SO:
ZAVŘENO
NE:
11:00 - 21:30

Wellnes

PO-NE:
NA OBJEDNÁVKU
*ZMĚNA OTEVÍRACÍ DOBY VYHRAZENA

Nechte se informovat o novinkách