ZOBRAZIT KOŠÍK
Image Alt

Dvůr pod Starýma Horama

Čtvrtý ročník archivního koštu jsme uspořádali v menším provedení, protože v období svátku Josefa je v okolí mnoho dlouhodobě zaužívaných koštů.

Sešlo se 210 vín jak tuzemských, tak z okolních států a o to pestřejší naše výstava byla. Pod jednou střechou bylo velice silné zastoupení pro slovácko typických vín v přímé konfrontaci vzorků například od našich Slovenských a Maďarských přátel z věhlasného Tokaje a spousty dalších, od vinařů z celé Moravy a třeba i z Polska.

Letos jsme upustili od bodování hodnotitelskou komisí a šli jsme na to opačně. Chutě a vkus hodnotitelů nemusí vždy přesně reflektovat vaše preference, a proto jsme nechali hodnocení přímo na účastnících. Přece jen – víno je od toho aby chutnalo, každému podle jeho požadavků.

Celou výstavu také provázela slova našeho předka – vinaře, Josefa Gottwalda:

Mladá vína jsou krásná právě svou mladostí, vyznačují se výraznou ovocitostí, květnatostí, nebo také svěžestí. Nejsou nijak komplikovaná, a proto lákají svou prudkou pitelností.

Stará, archivní vína pak svůj mladistvý nádech opouštějí právě na úkor nazrálosti. S tou přichází vrstevnatost, komplexita a nádech terciárních tónů.

Neváhejte tedy rozjímat nad každým vzorkem a objevte kouzlo každého z nich. Víno je příběh a každá lahev vypráví ten svůj.

Těšíme se na další ročník a nazdraví!

Post a Comment