ZOBRAZIT KOŠÍK
Image Alt

Dvůr pod Starýma Horama

Někdo moudrý kdysi řekl, že přes zimu je ve vinařství nejméně práce. Bohužel ale ne v tom našem. Hned po novoročních oslavách a krátké rekonvalescenci jsme se pustili do finalizace první várky mladých vín a jejich přípravy na březnové lahvování.

Z našeho sklepa můžete ochutnat poměrně rozmanitou škálu vín. Definoval bych je na dvě kategorie – vína, která stojí na své mladosti, ovocitosti a svěžesti a vína, co potřebují delší čas na svůj rozvoj. Tato vína stojí spíše na sekundárních (zrání v dřevěném sudu, na kvasnicích aj.) a terciálních tónech (ty přichází s věkem vína). Pro toto rozdělení našich vín chystáme novou řadu s kompletně novým designem, ale to bych ještě předbíhal.

Ta svěžejší část má kouzlo právě v tom, že jsou to vína mladá, a proto přicházejí na řadu už v jarním turnusu lahvování. Samozřejmě víno nemůže do lahve jen tak, musí se patřičně připravit pro dokonalou stabilitu v lahvi, tím ale nejsou myšleny žádné chemické stabilizátory. Tím hlavním je odstranění termolabilních bílkovin pomocí bentonitu (jílovitá zemina) a následná filtrace. Ta u nás probíhá za pomoci moderní techniky, a tou je cross-flow tangenciální filtrace. Stručně je to velice výkonná filtrační jednotka, která filtruje za pomoci podtlaku, tím pracuje s vínem šetrně a dokáže odstranit veškeré kaly, bakterie a kvasinky – pro víno se zbytkovým cukrem to nejlepší řešení.

Po tomto procesu může víno konečně do lahví, v našem případě mobilní lahvovací linkou. V jeden den přijede kamion, který má onu lahvovací linku v přívěsu. Napojí hadice do sklepa, přivezou se prázdné lahve, uzávěry a může se začít. Za den jsme vyrobili 14 500 kusů lahví (v sedmi šaržích) těchto mladých vín a pomalu je připravujeme do prodeje. Každé z nich Vám postupně představíme.

A ta třešnička na tom obrovském dortu jsou první úspěchy. Na soutěži “Vinum Juvenale”, výstavě, kde soutěží pouze mladá vína, získal Solaris ročníku 2022 zlatou medaili – celých 87 bodů. Skvělý signál toho, že se nám víno povedlo a v lahvích vás čeká důkaz naší píle.

Post a Comment